Dünya Helal Zirvesi İstanbul'da gerçekleşti

İstanbul Turizm Derneği olarak destek verdiğimiz ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul’da dünyanın en büyük Helal organizasyonu Dünya Helal Zirvesi ve 7. İİT Helal Expo “Tüm nesiller için Helal” teması ile Avrasya Gösteri Merkezi'nde gerçekleşti.

5. Dünya Helal Zirvesi ve 7. İİT Helal Fuarı'nın bu yıl 40 bine yakın ziyaretçisi oldu. 75'ten fazla ülkeden delegasyon katılımı gerçekleşti. 50 ülke, ürünleriyle ve stantlarıyla Helal Expo Fuarı'nda ve profesyonel zirve katılımcılarıyla Helal Zirvesi'ndeki yerini aldı.

Bu yıl 10 ülkeden 270 aşçının katılımıyla Uluslararası Aşçılar Kupası'nın da gerçekleştiği etkinlikte, farklı kategorilerde ödüller dağıtıldı. 7 bölgeden 40 ilin mutfağının da tanıtıldığı Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Aşçılar Şampiyonası kapsamında, helal gıda standartlarından oluşan lezzetli yemekler yapıldı ve yöresel yemekler tanıtıldı. 

Fuarın ikinci gününde ISTTA Yönetim Kurulu Üyesi Halil Korkmaz, Helal Turizm konusunu alanında uzman isimlerle bir panelde değerlendirdi. Halil Korkmaz ayrıca panelde “Helal Turizmde Destinasyon Yönetimi” adlı bir sunum gerçekleştirdi. Korkmaz sunumunda Ülkemizin Helal Turizminde dünyada neden öncü olması gerektiğinden ve Müslüman dostu ülkelerle bu alanda işbirliği yapmasının öneminden bahsetti.